Napoje dla sportowców jakie wybrać

Napoje dla sportowców są ostatnio bardzo modne, ponieważ wiele osób zaczyna zastanawiać się nad funkcjonalną żywnością, ale także odpowiednim nawodnieniem organizmu. Jest to ważne, zwłaszcza podczas dużych upałów, kiedy pocimy się lub kiedy uprawiamy sport. Aktywność fizyczna dodatkowo zabiera nam energię, dlatego warto zainwestować w napoje dla sportowców, które nie tylko nas nawodnią, ale mają również w sobie witaminy i minerały, a przede wszystkim glukozę. Sprawią, że poczujemy napływ energii i łatwiej się zregenerujemy.

Co powinien mieć napój dla sportowców:

– witaminy i minerały – potrzebne do regeneracji

– glukozę – wyrównuje poziom cukru we krwi

– naturalny sok owocowy dla poprawy smaku napoju

Napoje dla sportowców nie powinny zawierać w sobie sztucznych barwników, które nie mają w sobie żadnych wartości odżywczych, a za to działają negatywnie na nasz organizm. Podobnie jak bardzo często dodawany aspartan – zamiennik cukru, który w dużych ilościach jest wyjątkowo podrażniający dla żołądka i jest rakotwórczy. Zamiast niego warto wybrać napój bez cukru lub słodzony glukozą, która dodatkowo jest łatwowchłanialna.

Idealnym rozwiązaniem jest stworzenie napoi dla sportowców w domu. Wystarczy jedynie ulubiona woda mineralna niegazowana lub lekko gazowana oraz owoce. Posłodzić można je za pomocą miodu albo syropu z agawy. Dobry wyjściem jest także zastosowanie ksylitolu. Jest to cukier z kory brzozy, który nie tylko chroni zęby przed próchnicą, ale także szybko się wchłania. To cukier, który polecany jest cukrzykom. Pamiętajmy jednak, że duża ilość ksylitolu może doprowadzić do biegunki i podrażnienia jelit, dlatego należy uważnie go dawkować.

Napoje dla sportowców, dla tych starszych i młodszych, możemy pakować w różne butelki, jendak najbardziej poręczne będą bidony sportowe. Pomogą one na picie napoju nawet w trakcie aktywności, np. podczas jazdy na rowerze, czy rolkach. Bidon sportowy dodatkowo jest z nietłukącego się materiału, więc upadek butelki nie będzie dla nas problemem. Warto do takiej butelki włożyć świeże listki mięty oraz owoce, by nasz napój nabrał świeżości i smaku.

Napoje dla sportowców są bardzo ważne po wysiłku. Przede wszystkim pozwalają nam szybko odżywić ciało, najważniejsze to nawodnienie oraz odżywienie mięśni, ponieważ po wysiłku zmniejsza się ilość glikogenu. Jego uzupełnienie pozwoli nam na wzmocnienie mięśni i poprawę ich wydolności. Wraz z potem wydalamy też elektrolity, więc dobre napoje dla sportowców powinny być pełne magnezu, wapnia, fosforu i potasu. Zapobiegają one kurcozm mięśni oraz bólom głowy po dużym wysiłku. Napoje dla sportowców powinny być również po prostu smaczne. Wybieramy zawsze napoje, które nie są zbyt słodkie. Dobrze, kiedy są lekko kwaśne, ponieważ łatwiej nam je będzie pić. Zawsze napoje dla sportowców warto wybierać w kilku smakach, by nam się szybko nie znudziły. Sprawdzajmy ich skład i kupujmy te, które mają mało cukru i syropu glukozowego oraz nie mają barwników i konserwantów. Powinny mieć za to witaminy z grupy B oraz minerały.

Jeżeli chciałbyś się dowiedzieć więcej odwiedź poniższe strony:

https://www.sklepisostar.pl/Napoje_izotoniczne

Czy batony energetyczną są tylko dla sportowców?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zdrowie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.