Jak sprawić, by trening mentalny był skuteczny?

Przerobienie czegoś w swojej głowie, jakiegoś zdarzenia, osiągnięcia, bardzo ułatwia osiągnięcie sukcesu. Pozwala to na większe wykorzystanie swojego potencjału, dodaje pewności siebie i nastawia psychikę na zwycięstwo. O treningu mentalnym wspomina się w odniesieniu do sportu, ale można go zastosować także do różnych innych dziedzin.

W sporcie jest równie ważny, jak dbanie o kondycję i trening umiejętności fizycznych. Przeznaczanie na niego czasu daje sporą przewagę nad osobami, których zdolności są porównywalne, ale nie zadbały o ten aspekt przygotowań. Czy to w sporcie, czy w odniesieniu do innych dziedzin życia, jeśli trening mentalny ma rzeczywiście pomagać, to trzeba go wykonywać w odpowiedni sposób. Trening ten polega na dokładnym wyobrażeniu sobie tego, co chce się uzyskać. Może to być np. wizualizacja precyzyjnego rzucania piłki do kosza.

Im bardziej wyraźna jest to wizja, tym lepszy efekt. Trzeba nie tylko skupić się na widzeniu zdarzenia, ale też poczuć takie emocje, jakie chce się wtedy mieć. Wizualizacja ma być dokładna i obejmująca uczucia oraz inne zmysły niż tylko wzrok. Można np. usłyszeć w myślach oklaski po udanym rzucie. By była to jednak nie tylko wizualizacja, ale solidny trening mentalny, potrzeba jeszcze skupienia, systematyczności oraz stanu relaksu. Raczej nie będzie korzyści z treningu, który przeprowadzi się w zdenerwowaniu, stresie czy w znacznym pobudzeniu. By uzyskać oddziaływanie na umysł, potrzebny jest stan odprężenia. Wejście w stan relaksu sprawia, że jest on chłonny i przyjmuje wizję, jaką się tworzy. Jeśli jest to więc niezbędne, to przed treningiem mentalnym musi być wykonana relaksacja. Skupienie to koncentracja na tworzeniu wizji. Trzeba znaleźć sobie spokojne miejsce i postarać się wyeliminować to, co może przeszkadzać. Najlepiej wyłączyć telefon i zamknąć okno. Im łatwiej ktoś się rozprasza, im ma większą trudność w skoncentrowaniu się, tym bardziej musi zadbać o zapewnienie sobie odpowiednich warunków.

Systematyczność treningu, który wykonuje się w myślach, jest tak samo ważna, jak tego, który robi się fizycznie. Jeśli chce się odnieść sukces, trzeba się napracować. Jeśli ktoś nie ma nawyku systematycznego działania, to będzie miał okazję i powód, by go w sobie wyrobić. Poza brakiem systematyczności jako cechy osobowej, są jeszcze dwie sytuacje, które sprawiają, że trening mentalny zostaje zaniedbany. Jedna z nich to brak zauważalnych efektów z niego. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie od razu się one pojawią. Dotyczy to realnych, mierzalnych osiągnięć, ponieważ inne korzyści mogą pojawić się od razu. Jeśli taki trening przeprowadza się prawidłowo, to szybko można zauważyć u siebie większy spokój w różnych sytuacjach oraz większą pewność siebie. Inny powód do zaniechania treningu to bardzo szybkie i znaczące sukcesy. By jednak je utrzymywać i osiągać coraz więcej, nie można zapomnieć o mentalnym doskonaleniu się. Warto skorzystać z usług osób, które zajmują się tego rodzaju treningiem. Wtedy na pewno nie popełni się takich błędów. Będzie też ktoś, kto będzie dopingował do wytrwałości w tym.

Jeśli jesteś ciekaw wybranego zagadnienia to odwiedź tę stronę: http://mental-power.pl/trening-mentalny-w-sporcie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kursy i szkolenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.